
John Ekströms väg - Åkersberga
Takomläggning på John Ekströms väg i Åkersberga
De gamla takpannorna på John Ekströms väg i Åkersberga hade gjort sitt och verkade mest bidra till att dra ner husets helhetsintryck. Dessutom innebar det slitna taket en risk för läckage och mögel, vilket inte är något som någon vill behöva tänka på och oroa sig över. De boende bestämde sig därför att ett nytt tak behövde läggas.
En helrenovering genomfördes och nya fräscha betongpannor i svart lades, tillsammans med matchande plåtdetaljer, bland annat en plåtinklädd skorsten krönt av en välvd omegahuv. Snörasskydd monterades längs med takfoten, vilket gör att de boende slipper oroa sig för att snö och is ska rasa ner och skada antingen personer eller egendom som befinner sig nedanför taket.
Med ett nytt, fint och tätt tak kan de boende nu helt fokusera på de saker som är viktiga i livet, utan att behöva oroa sig för ett tak som inte håller tätt. Och med den långa garantitiden kan de känna sig trygga under en lång tid framöver.